Odkazy

„A ten, kdo byl poražen a znovu sbírá síly,
je pro mne větším vítězem než ten, kdo se těší ze včerejšího vítězství.“

ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Pomoc a podpora

prazdnakolebka.cz
Projekt Prázdná kolébka, vznikl v rámci sdružení Dlouhá cesta. Jeho cílem je podpora a pomoc rodičům (ale i blízkým příbuzným), kterým zemřelo miminko před porodem nebo krátce po něm. Online poradna. BEZPLATNÁ laická i odborná pomoc.

Odborné poradenství – nabídka BEZPLATNÉ pomoci odborných spolupracovníků Dlouhá cesta, z.s.:

Mgr. Zuzana Hrušková (Praha):   psychoterapie, rodinná terapie, podpora při úmrtí dítěte. Kontakt: tel. 605 461494, email: hruskova@rodinna-terapie.eu.

PhDr. Ilona Špaňhelová (Praha):  poradenství nebo dlouhodobá psychoterapeutická práce s pozůstalými rodiči a sourozenci.  Kontakt: tel. 607 277444, email: ilona.spanhelova@iol.cz.

Mgr. Kateřina Ratislavová  (Plzeň):  podpora při perinatální ztrátě a při úmrtí miminka do 1 roku. Kontakt: tel. 607 955842, email: ratislav@kos.zcu.cz.

ditevsrdci.cz
Perinatální hospic – poskytuje maximální možnou podporu rodinám, dostatek informací a usiluje o postupnou přeměnu zdravotnictví. Jsou zde pro všechny zasažené smrtí miminka. Pro všechny, jejichž děťátku byla během těhotenství diagnostikována život limitující vada.

bylotu-nenitu.cz
Příručka „Ztráta miminka v prvním trimestru těhotenství“ zdarma ke stažení v pdf (https://1url.cz/@priruckaBTNT). V životě ženy může nastat situace, kdy zárodek jejího miminka v děloze zemře, nebo se zárodek nevyvíjí a ona se tak ocitá před spoustou smutných otázek. Potřebuje se poradit, potřebuje informace a potřebuje podpořit. Nakonec se potřebuje rozhodnout správně a i v tomto potřebuje podpořit. Projít si potratem se ctí a porozuměním.

kekorenum.cz
Ve spolupráci se Správou pražských hřbitovů založil spolek Ke kořenům Les vzpomínek, první český přírodní hřbitov, kde se popel zesnulých ukládá ke kořenům vzrostlých stromů. Součástí Lesa vzpomínek je i speciální strom miminek, kterému se říká Strom padající rosy. Spolek pomáhá vytvořit smysluplné rituály posledního rozloučení, které stmelují komunitu pozůstalých. Doprovází na cestě zármutkem, je na blízku při znovunalézání vnitřních zdrojů.

cekalajsemmiminko.cz
Knížka Čekala jsem miminko, ale… je plná příběhů, osobních zpovědí, prožitků, ale také pohledů terapeutů, kteří s tématem ztráty miminka pracují. Psycholožka Lucie Lebdušková zde nabízí léčivý program pro ženy, které prožily ztrátu miminka v těhotenství.

emimino.cz/denicky/prazdna-naruc
Prázdná náruč − deníčky a komunita truchlících maminek.

nenarozenemiminko.cz
Web jedné maminky s podobným osudem, vytvořený pro jejího syna Filípka.

anjeliky.sk
Slovenský podpůrný web andělských miminek.

ratislavova.wordpress.com/perinatalni-ztrata/
Tato stránka nabízí informace pro rodiče a porodní asistentky k problematice porodu mrtvého miminka nebo pozdější perinatální ztráty. Dále je součástí stránky dotazník pro ženy, které se se ztrátou miminka setkaly, a pro porodní asistentky. Výsledky dotazníků by měly sloužit pro hlubší porozumění prožitků žen a zkvalitnění péče porodní asistentky i zdravotníků obecně.

podkrovy.cz
Psychoterapeutické centrum Pod krovy, podpůrné psychoterapeutické skupiny pro ženy po potratu.

psycholog-haasova.cz
Ilona Haasová se věnuje problematice neplodnosti (zvládání letité bolesti, zpracování psychických aspektů, které se mohou podílet na problematickém otěhotnění).

psychosomatic.cz/cz/mudr.-helena-maslova
Helena Máslová (Centrum psychosomatické péče) – lékařka zabývající se psychogynekologií, ženským zdravím a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí.

navanita.cz
Petra Navanitá Levá pracuje s rodiči po ztrátě miminka pomocí craniosakrální biodynamiky – velice jemné léčivé metody.

VIDEA

Chytil jsem motýla – zahynul. Utrhl jsem květinu zvadla.
Poznal jsem, že všeho, co je krásné, se mohu dotknout pouze srdcem.

John Lennon

 

Dojemné video a článek o tom jak v USA pomáhají truchlícím rodinám – fotografují jejich miminka na památku.

http://magazin.aktualne.cz/v-usa-pomahaji-truchlicim-rodicum-foti-je-s-mrtvymi-detmi/r~631e988c0e9211e48624002590604f2e/

 

Video, které velmi citlivě a něžně zachycuje bolestné okamžiky loučení rodičů s jejich miminkem.

Pro jeho vytvoření byly použity fotografie profesionální fotografky Rosanne Rainville.

 

Video porodu a rozloučení celé rodiny s mrtvým miminkem.
STILLBIRTH IS STILL BIRTH.
https://www.facebook.com/search/str/ztrata+ditete/keywords_blended_posts

 

Články

PRÁZDNÁ KOLÉBKA, ZLOMENÉ SRDCE: JAK PŘEŽÍT SMRT MIMINKA
Autor: Deborah L. Davis, PhD
http://www.azrodina.cz/1849-prazdna-kolebka-zlomene-srdce-jak-prezit-smrt-miminka
S laskavým svolením autorky Deborah L. Davis převzato ze stejnojmenné knihy. Bolest ze ztráty miminka je úplně jiná než bolest ze ztráty manžela či manželky, rodičů, sourozenců, staršího dítěte nebo jiného milovaného člověka. V textu najdete kapitoly, týkající se potvrzení existence vašeho miminka, vypořádávání se s bolestnými pocity, smiřování se s těžkými rozhodnutími, vztahů s vaším partnerem, dětmi, příbuznými a přáteli, zvládnutí dalších těhotenství a rodičovství, uchování památky na vaše miminko (miminka) a nalezení klidu a významu v tom, co jste prožili.

http://www.prazdnakolebka.cz/dulezitost-pohrbu-a-posledniho-rozlouceni
O důležitosti pohřbu a posledního rozloučení píše kamarádka Martina Dbalá, maminka Andělky.

http://www.vitalia.cz/clanky/domaci-mazlicci-maji-hrbitov-mrtvorozene-deti-spalovnu-odpadu/#ic=gallery-header&icc=backlink
ROZHOVOR – Slovo pochovat má v českém jazyce dvojí význam: vzít chlácholivě do náručí a pohřbít. Někdy není rodičům dopřána ani jedna z těchto možností. Jana Hynková z občanského sdružení Tobit, jež založila právě kvůli možnosti potracené a mrtvorozené děti důstojně pohřbít, to chce změnit.
Dítě se narodí předčasně mrtvé, do náruče ho nikdy nevezmou. Následně je zlikvidováno v nemocniční spalovně odpadu jakožto anatomicko-patologický odpad. „Rodiče dětí zemřelých do 22. týdne těhotenství nedosáhnou vydání tělíčka k pohřbení, nemohou rozhodnout o tom, jak bude s jejich dítětem naloženo.“ (2013)

http://www.novinky.cz/domaci/307134-zdrceni-rodice-bojuji-o-mrtve-narozene-deti-nemocnice-je-maji-za-biologicky-odpad.html
Zdrcení rodiče bojují o mrtvě narozené děti, nemocnice je mají za biologický odpad (2013).

http://pohreb.cz/umrti-ditete-deti-ktere-prijdou-na-kratkou-navstevu
O důležitosti rozloučení z pohledu Jana Bílého a systemických konstelací (2012).

http://ivanaantalova.blog.idnes.cz/c/240832/Clovek-nebo-odpad.html
Z blogu Ivany Antalové o její dceři narozené ve 24 tt a problémovém „potratovém zákonu“ (2012).

http://www.pohrebiste.cz/stranky/archiv/monitor/2012/120422.htm
Problematika pohřbívání mrtvě narozených a potracených dětí (2012).

http://www.azrodina.cz/2709-smrt-na-dvouhodinovy-predpis
Článek psycholožky Michaely Mrovetz o právu rodičů na rozloučení s miminkem (2008).